KAMENNÝ OBCHOD | O NÁS | JAK NAKUPOVAT | NAPIŠTE NÁM

PŘIHLÁSIT SE | REGISTRACE

objednejte si bez registrace
svetkavy@seznam.cz | +420 604 537 840

Sklizeň a zpracování

Plody kávovníku se sklízejí ručně, setřásáním na plachty nebo pomocí sklízecích strojů. Vzhledem ke skutečnosti, že kávové bobule na každém keři nedozrávají ve stejnou dobu je ruční sklizeň stále nejužívanější. Průměrný kávovník ročně vyprodukuje cca 2 000 kávových zrn (tj. 0,8 - 1,2 kg). Cílem dalšího zpravování je odstranit obaly plodu (skořápku, dužninu, pergamenové slupky) a získat čistá kávová zrna. To se děje suchým či mokrým způsobem.

foto Při suchém způsobu se plody propíráním ve vodě zbavují nečistot a pak se suší v tenkých vrstvách na betonových dvorcích pod sluncem. Po důkladném prosušení, kdy se kávové plody stále přehazují, se na loupacích strojích odstraňuje vysušená dužnina včetně pergamenové slupky a jako výsledný produkt zůstávají čistá kávová zrna. Tímto způsobem jsou zpracovávány veškeré sklizené bobule (tj. zralé, nezralé či nahnilé, resp. zaschlé) především v Brazílii, Arábii a Indii.

foto Při mokrém způsobu dochází k dokonalému oddělení nezralých a lehkých plodů od bobulí plně vyzrálých, což má velký vliv na konečnou jakost zelené kávy (tzv.praná káva). Kávové bobule se vsypou do kontejneru s vodou, kde se zbaví nečistot a po jejich uležení jsou prohnána mačkadlem, jež vnější obal s dužninou oddělí od semena s pergamenovou slupkou. Dužnina se dále odděluje fermentací a posléze se zrna umyjí v pračce a usuší. Po oloupání pergamenové slupky na loupacích strojích se zrna třídí podle velikosti a barvy.


Vytříděná zrna jsou balena do pytlů (žoky o váze cca 60 kg) a o jejich dalším osudu se rozhoduje na kávových burzách. Káva z různých produkčních oblastí, zpracovávaná různým způsobem se liší od ostatní svými charakteristickými vlastnostmi. Jde především o velikost zrna (nejmenší – peaberry, malá, velká a sloní – monstrosní), jeho původ (nadmořská výška, typ půdy) a vzhled (barva zrna a jeho aroma). Na produkci a světovém obchodu s kávou se v současné době podílí asi 50 států Střední a Jižní Ameriky, Afriky a Asie.

Akční nabídka

Segafredo Selezione Oro
1 kg, zrnková
Nyní 400 Kč (pův. 450 Kč)