KAMENNÝ OBCHOD | O NÁS | JAK NAKUPOVAT | NAPIŠTE NÁM

PŘIHLÁSIT SE | REGISTRACE

objednejte si bez registrace
svetkavy@seznam.cz | +420 604 537 840

Příprava kávy

Každý milovník kávy by měl vědět o historii a přípravě svého oblíbeného nápoje co nejvíce. Pití kávy je totiž obřad! Lze ji připravovat na mnoho způsobů a tím vyhovět rozdílným chuťovým nárokům spotřebitelů. Nenechte se ochudit o rituální aspekt vaření kávy a snažte se i Vy pro svoji zálibu vyšetřit alespoň chvilku času.

Základní pravidla při podávání kávy:

 1. k přípravě nápoje používáme vždy čerstvě upraženou kávu, umletou těsně před spařením
 2. šálky na kávu (většinou o obsahu 50 ml - 100 ml) podáváme s podšálkem ve stejném designu s přiměřenou velikostí lžičky
 3. kávu je přípustné podávat i jen do poloviny šálku, který by měl bát předehřátý
 4. ke kávě podáváme 1 dl sklenku neperlivé vody o pokojové teplotě
 5. připravenou kávu pijeme ihned a nikdy ji znovu neohříváme

 

Receptury

Pravá turecká káva

Na přípravu této kávy potřebujeme džezvu (konvička kónického tvaru), 7 g velmi jemně namleté kávy a 100 ml vody. Do džezvy nalijeme studenou vodu, přidáme kávu a přivedeme k varu. Káva zpění a naplní konvičku až po okraj.V této chvíli kávu odstavíme a necháme pěnu spadnout. Zpěnění opakujeme ještě 2krát. Potom necháme usadit kávovou sedlinu a kávu naléváme z výšky 8 - 10 cm do šálků. Kávu můžeme připravovat i s lžičkou cukru, přidanou do džezvy ještě před zpěněním. Tím se překryje nahořklá chuť kávy, způsobená únikem těkavých aromatických látek při opakovaném varu.

Mocca káva

Tento způsob je oblíbený především ve Francii a Itálii. Ve Francii se připravuje v tzv. cafetiérii a v Itálii v mocca konvičkách. Jedná se o silnou kávu, která je trochu podobná espressu. Příprava v cafetiérii: kávu nasypeme do konvice (5g - 8g na jeden šálek) a zalijeme vroucí vodou. Nasadíme sítko a po 4 minutách protlačíme sedlinu na dno konvičky. V mocca konvičkách: do sítka dáme 7 g kávy na porci a do spodní šroubovací části čerstvou vodu. Potom konvičku postavíme na plamen a necháme vřelou vodní páru projít do horní části konvičky. Oběma způsoby získáme nápoj s výrazným aroma. Takto připravenou silnou, tmavou kávu pak podáváme.

Caffé espresso

Espresso je rychlý způsob přípravy, přičemž se z kávy vyluhuje nejvíce chuťových a aromatických látek a minimum škodlivin, které v ní jsou. Výsledkem je jedinečný, silný a výrazný nápoj s nedefinovatelnou jemně nahořklou chutí. Připravit správné espresso není vůbec jednoduché. V kávovaru musí být použita čerstvá voda (můžeme použít stolní vodu nesycenou oxidem uhličitým), šálky by měly být předehřáté. Je nezbytné vždy použít čerstvě jemně, avšak ne práškovitě namletou kávu (platí čím čerstvější, tím lepší). Páka kávovaru musí být čistá a káva v páce upěchována.

Příprava: Do páky dáme kávu (množství viz. tabulka) a silně stlačíme. Pokud máme příliš jemně namletou kávu a upěchujeme jí, sítko se ucpe. A pokud máme hrubě namletou nebo málo upěchovanou kávu, tak espresso je slabé a nemá celistvou cremu - zlatohnědou pěnu na povrchu). Páku nasadíme na kávovar a připravíme espresso. Voda, resp. horká pára musí protékat pákou pod tlakem 9 atmosfér při teplotě okolo 89-92°C. Pravé italské espreso by se mělo extrahovat ne déle než 20-30 sekund a mělo by být použito cca 20-30 ml vody. Povrch kávy musí zdobit karamelově zbarvená crema.

Název Množství kávy Množství vody
Caffé Espresso 7 g 20 - 30 ml
Caffé Ristretto 7 g max. 20 ml
Caffé Lungo 7 g max. 80 ml
Caffé Doppio 14 g 50 ml
Caffé Americano 7 g espressso 40 - 80 ml
+ voda 20-60 ml

 

Variace z espressa

Proto, abychom mohli připravovat různé variace z espressa se musíme naučit správně připravovat mléčnou pěnu:

 1. nejvhodnější je plnotučné mléko (3,5 % tuku), studené nebo vlažné
 2. používáme konvičku z nerez oceli
 3. před samotným pěněním vždy vypustíme vodu, která je usazená ve trysce na páru
 4. při zpěňování nedáváme hubičku příliš hluboko pod hladinu mléka a snažíme se vytvořit vír
 5. teplota mléka nesmí přesáhnou 72 °C
 6. po napěnění konvičkou boucháme a tím zničíme velké bublinky
 7. správně připravená mléčná pěna je lesklá a kompaktní, pomalu se rozpadající

 
Cappucino - do šálku 120 ml připravíme espresso a z konvičky nalijeme mléko a mléčkou pěnu, ve výsledku by mělo cappuccino obsahovat 1/3 espressa, 1/3 mléka a 1/3 mléčné pěny.

Caffé Macchiato - espresso s troškou mléčné pěny

Latte Macchiato - horké mléko, mléčná pěna (dohromady 200 ml z toho 1/3 mléčné pěny) přelité 50 ml espressa, podáváme ve skle.

Caffé Latte - 150 ml horkého mléka bez pěny a 50 ml espressa, podávané v jumbo šálku nebo ve skle

Café Freddo - ledové espresso, někdy s mlékem nebo cukrem

Café Corretto - espresso s přidáním destilátu. Destilát podáváme vždy zvlášť v malé skleničce a přidáváme 2 - 3 kávová zrnka.

Akční nabídka

Segafredo Selezione Oro
1 kg, zrnková
Nyní 400 Kč (pův. 450 Kč)